Szukasz odpowiedniej śruby napędowej do swojej łodzi?

Niemal każdy żeglarz pragnie, aby jego łódź była zawsze przede wszystkim wydajna, posiadała najlepsze przyśpieszenie czy też jej obsługa nie stanowiła przy tym żadnego problemu. Oczywiście duże znaczenie w tej sytuacji ma silnik, a zwłaszcza śruby napędowe do łodzi z których wyborem mamy niejednokrotnie bardzo poważny problem. Warto zdawać sobie sprawę, na co należy zwrócić największą uwagę gdy interesują nas śruby napędowe do łodzi, jednocześnie co zrobić, aby dysponować taką, jaka doskonale sprawdzi się w kontekście jej eksploatacji i wydajnego, efektywnego czy nawet niezawodnego działania.

Co uwzględnić przy wyborze śruby napędowej do naszej łodzi?

Śruby napędowe do łodzi, pełnią podobną rolę jak skrzynie biegów w każdym samochodzie, pierwsze na co zwracamy uwagę to skok śruby, czyli odległość jaką taka śruba może pokonać podczas pojedynczego obrotu w momencie traktowania jej jako ciała stałego.

Oprócz tego najlepsze śruby napędowe do łodzi są:

– Odpowiednio zabezpieczone na wypadek korozji

– Wytrzymałe

– Umożliwiają nam proste usuwanie jakichkolwiek usterek

Najczęściej śruby napędowe do łodzi wykonane są z aluminium, choć na rynku znajdziemy też dedykowane stalowe dostosowane pod kątem łodzi w których zależy nam na osiągnięciu jasno określonych parametrów.

Wybierając śruby napędowe do łodzi, trzeba się też liczyć z uwzględnieniem:

– Ilości łopatek, niestety błędne jest myślenie, iż wystarczy jedna, zarówno w aluminiowych czy stalowych śrubach, najlepszą opcją pozostają dwie, gdyż im posiadamy większą liczbę łopatek tym jest ona sprawniejsza jak i ogranicza w znaczącym stopniu wszelkie wibracje. Zawsze jednak śruby napędowe do łodzi pod kątem ilości łopatek, warto dostosować w kontekście wspomnianych osiągów, a więc przyśpieszenia, manewrowania nią czy maksymalnej prędkości.

– Średnica śruby, choć nie mamy na nią żadnego wpływu, i zależy od skoku lub mocy silnika, to jednak warto oszacować odległość od końca łopatek jaka powstaje w trakcie obracania się śruby.

– Kąt natarcia, jest niczym innym jak kątem który śruba posiada w odniesieniu do piasty, jeżeli jest on większy, to wpływa on na jej działanie w stanie kawitacji, dba o jej stabilność i zachowanie dziobu łodzi w odpowiedniej wysokości.

Jakie śruby napędowe do łodzi cieszą się największym zainteresowaniem?

Jakie więc śruby napędowe do łodzi cieszą się największym zainteresowaniem? Pewnie, że trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na takie pytanie, śruby napędowe do łodzi podobnie jak osprzęt żeglarski powinno się zawsze wybierać w indywidualny sposób. Zatem jak przedstawiono powyżej wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry, jakość i rodzaj materiału z którego jest wykonana czy nawet dopasować ją na wielu płaszczyznach do samej łodzi. Najlepszym i sprawdzonym sposobem, by znaleźć odpowiednie śruby do łodzi lub inny osprzęt żeglarski, pozostaje profesjonalny sklep żeglarski. Spotkamy w nim osoby nie tylko powiązane z żeglarstwem, ale takie które będą nam służyć pomocą przy wyborze asortymentu czy osprzętu żeglarskiego.